ZAFER ürünleri, bakımın az olması için tasarlanmıştır. Bu az miktardaki bakım, güvenli performans ve daha uzun bir ömür için uygulanmalıdır. Bakımı, her atış veya av gününün sonunda uygulayın.

Eğer yanık artıkları, gres veya kir çalışma sisteminde birikirse tüfeği temizleyin ve yağlayın.
Tüfeğinize en iyi garanti; tüfeğinizin yanma artıklarından, nemli ve tuzlu ortamlarda kullanımından kaynaklanan korozyona karşı yapılan temizleme ve yağlamadır.

UYARI: Tüfeğin boş olduğuna emin olun. Bunun için fişek yatağının boş olduğunu kontrol edin (mekanizmayı 2 cm çekerek fişek yatağına bakın). Gövdenin boş olduğunu kontrol edin (mekanizmayı 2 cm çekerek gövde içine bakın). Şarjör borusunun boş olduğuna (kaşığı iterek şarjör borusu içine bakın) emin olun. Eğer tüfek doluysa, Fişek Boşaltma kısmında anlatıldığı gibi tüfeği boşaltın. Tetiği çekerek horozu boşa düşürün.

UYARI: Fazla yağ kullanmayın. Fazla yağ birikimi, kir ve toz çekerek tüfeğin performansını ve emniyetini olumsuz etkileyebilir.
 

NAMLU

 
1. Namlu deliğini, ucunda silah yağı ile yağlanmış pamuklu bir bez bulunan temizleme çubuğu ile yanma artıklarını çıkaracak şekilde temizleyin. Eğer gerekliyse bronz bir fırça kullanın. Fişek yatakları için de aynı işlemi yapın.
2. Geride kalan yağın alınması için kuru bir bez kullanın.
3. Temizlik tamamlandıktan sonra silah yağı dökülmüş temiz bir bezle namlu içini yağlayın.

UYARI: Namlu deliğindeki fazla yağ ve gres tıkanma sebebi olur. Bu durum çok tehlikelidir. Atış sırasında tüfeğe zarar vererek, atıcı ve yanındakilerin ciddi şekilde yaralanmalarına yol açabilir.

Fişeklere asla yağ temas ettirmeyiniz.
Uygun şekilde yağlama yapınız. Uygun bakımdan siz sorumlusunuz.
 

GAZ HALKASI, PİSTON

 
UYARI: Magnum özellikle de Süper Magnum (76mm) fişekler yoğun yanma gazları üretir. Süper Magnum fişeklerin barutlarındaki özel bileşim yanma artıklarının fazlaca birikimine yol açar. Tüfeğin yanma gazları ile temasta olan parçaları çok etkilenir. Bunlar Gaz Halkası (I) ve Piston (J) dur.


1. Her zaman pistonun, gaz halkası içinde rahat bir şekilde hareket ettiğine emin olun.
2. Gaz Halkasının içini yağlı bronz bir fırçayla temizleyin.
3. Yanma birikintilerinin temizlendiğinden emin olursanız, yumuşak bir bezle içini temizleyin.
4. Pistonu dikkatlice temizleyin ve gaz halkası içinde kolayca gidip gelebildiğine emin olun.

UYARI: Gaz halkasını ve Pistonu asla yağlamayın ama temizlerken yağ kullanın. Tüfeği deponuza kaldırmadan önce (veya eğer 1000 atışı tamamladıysanız) veya her av/atış sezonunun sonunda aşağıdaki parçalara da bakım önerilir.
 

MEKANİZMA MONTESİ

 
Silah yağıyla yağladığınız küçük bir fırçayla parçalarını temizleyin. Yumuşak pamuklu bir bezle kurulayıp, silah yağıyla parçaları yağlayın.
 

TETİK TERTİBATI

 
Temiz bir bezle parçaları silin. Metal parçaları hafifçe yağlayın. Tetik tertibatını gövdeye takan pimleri mutlaka yağlayın.
 

GÖVDE

 
Mekanizmanın gövde içindeki yolunu yağlayın.
 

ŞARJÖR BORUSU

 
Şarjör borusunun dışını yağlı bir bezle temizleyin. Temiz bir bezle kurulayın ve yağlayın.
 

TÜFEĞİN DIŞ YÜZEYİ

 
Tüfeğinizin dış yüzeyini kir, toz ve parmak izlerini çıkarmak için dikkatle temizleyin. Pamuklu bir bezle, ince bir yağ tabakası oluşacak şekilde silah yağı ile yağlayın.

UYARI: Aşırı yağ birikimini engelleyin. Aşırı yağ kir çekerek çalışmayı engeller.
UYARI: Tüfek demonte edilip, namlu ve el kundağı-gövde-dipçik montajı şeklinde 2 parça halinde kutusunda tutulmalıdır. Depolamadan önce tüfeğin ve kutusunun kuru olduğuna emin olun. Nem ve su, pasa sebep olarak tüfeğinize zarar verebilir.
UYARI: Tüfeğinizi deri kılıfta depolamayın. Deri, tamamen kuru gözükse de nemi çeker. Bu nem, pasa sebep olabilir.