Büyük resim için klikleyin

Büyük resim için klikleyin    

 
 


ZAFER ürünleri, bakımın az olması için tasarlanmıştır. Güvenli performans ve daha uzun bir ömür için bu az miktardaki bakım sürekli uygulanmalıdır.

UYARI : Gerekli bilgiye ve tecrübeye sahip olmadan tamirat yapmayınız. SA-KA imalatı olmayan yedek parça kullanmayınız. Tüfekte herhangi bir ayarlama ve parça değişimi imalatçı veya imalatçının tavsiye edeceği yerel distribütör veya yurtiçi tamir merkezleri tarafından yapılmalıdır.

UYARI: Atış gününün sonunda tüfeğinizi temizleyin ve yağlayın. Av sezonunun sonunda veya her yıl, silah ustası tarafından tüfeğinizin iç mekanizması dahil bütün parçaları tamamen temizlenmelidir. Periyodik bakım ise, silahın güvenli çalışması için gereklidir.

UYARI: Temizlik öncesi tüfeğin dolu olmadığından emin olun. Fişek yatağı açık olmalıdır.

UYARI: Şok tüplerine ve namlu içindeki şok yuvası dişlerine zarar gelmesini önlemek için her zaman şok tüplerinin bazılarının namlu içinde tam olarak sıkılmış halde (depolama ve temizleme dahil) takılı olması tavsiye edilir. Şoksuz namluyu temizlemek namlu içindeki kirin şok yuvası dişlerine doğru itilmesine ve burada birikmesine sebep olarak, şokun uygun olmayan takılımına neden olur.


1. Tüfeği sökün.
2. Namlu deliğini, ucunda silah yağı ile yağlanmış pamuklu bir bez bulunan temizleme çubuğu ile yanma artıklarını çıkaracak şekilde temizleyiniz. Eğer gerekliyse bronz bir fırça kullanınız. Fişek yatakları için de aynı işlemi yapınız.
3. Geride kalan yağın alınması için kuru bir bez kullanın.
4. Temizlik tamamlandıktan sonra, silah yağı dökülmüş temiz bir bezle namlu içini yağlayın.
5. Aynı sırayla gövde içini de temizleyin (özellikle ateşleme pimi delik çevresini) ve hafifçe yağlayın.
UYARI: Ateşleme pim deliklerine asla yağ dökmeyiniz.

6. Namlu kancası ve el kundağının eğri metal kısımlarını temizleyip, hafifçe yağlayın. (Bu kısımlar montajda temas yüzeyleridir.)
UYARI: Gövde içindeki menteşe pimleri çok önemli temas yüzeyleridir. Gövde ve el kundağı metal kısmı yüksek basınca maruz kalmaktadır. Bu parçalarda uygun olmayan yağlama, parçalarda yapışma ve tüfekte hatalı çalışmaya sebep olur.  

7. Tüfeğinizin dış yüzeyini kir, toz ve parmak izlerini çıkarmak için dikkatle temizleyin. Pamuklu bir bezle, ince bir yağ tabakası oluşacak şekilde silah yağı ile yağlayın.

UYARI: Uygun şekilde yağlama yapınız. Uygun bakımdan siz sorumlusunuz. Aşırı yağ birikimini engelleyin. Aşırı yağ, kir çekerek çalışmayı engeller.

UYARI: Namlu deliğindeki fazla yağ ve gres tıkanma sebebi olur. Bu durum çok tehlikelidir. Atış sırasında tüfeğe zarar vererek, atıcı ve yanındakilerin ciddi şekilde yaralanmalarına yol açabilir.

UYARI: Fişeklere asla yağ temas ettirmeyiniz. Eğer fişekler yağlanırsa, ateşleme pimi fişeği itebilir ve namlu deliğine takılmasına sebep olabilir. Arkasından gelen atış, tıkanmış namluda parçalanmaya ve ciddi yaralanma veya ölüme sebep olur.

UYARI: Tüfek demonte edilip, namlu-el kundağı montajı ve gövde-dipçik montajı şeklinde kutusunda tutulmalıdır. Depolamadan önce tüfeğin ve kutusunun kuru olduğuna emin olun. Nem ve su, pasa sebep olarak tüfeğinize zarar verebilir.

UYARI: Tüfeğinizi deri kılıfta depolamayın. Deri, tamamen kuru gözükse de nemi çeker. Bu nem, pasa sebep olabilir.