BU EMNİYET KURALLARI ZAFER TARAFINDAN ÜRETİLEN BÜTÜN ATEŞLİ SİLAHLAR İÇİN GEÇERLİDİR. AŞAĞIDA BELİRTİLEN BAZI İŞLEMLER BAZI ÜRÜNLER İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. ÖRNEĞİN, GÖVDE İÇİNDE FİŞEK OLMAMASI YARI OTOMATİK TÜFEKLER İÇİN BİR KONTROLDÜR. ZAFER SÜPERPOZELER İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR.

1. KURAL:
TÜFEĞİN NAMLU UCUNU HER ZAMAN GÜVENLİ BİR NOKTAYA DOĞRULTUN. TÜFEĞİNİZİ GÜVENİLİR OLMAYAN BİRŞEYE ASLA YÖNELTMEYİN !
Bu en önemli tüfek emniyeti kuralıdır. Güvenli Nokta, kazara oluşan bir ateşlemenin sizde ve başkalarında yaralanmaya yol açmayacağı bir yöndür. Ateş etmek istemediğiniz herhangi bir şeye asla tüfeği doğrultmayın. Tüfeğinizin namlusunu asla vücudunuza veya bir başkasına doğrultmayın. Özellikle tüfek doldurma ve boşaltma sırasında tüfeğin doğrultusunu dikkatli seçin. Şok değiştirme sırasında asla namluyu vücudunuza doğru tutmayın veya tüfeği yerde dik tutarak şok değiştirmeyin. Namluyu sökerek veya mekanizmayı açarak şok değiştirin.
Her tüfeğe doluymuş gibi davranın. Tüfeğinizin dolu olmadığından emin olmanın tek yolu, fişek yatağını açarak fişek yatağının içinde fişek olmadığını görmenizdir. Tüfeğiniz boş olsa bile, namlunun nereye doğrulduğunu takip etmeyi alışkanlık haline getiriniz.

Kural basittir. Tüfeğinizi güvenli bir noktaya doğrulttuğunuz sürece kaza sonucu patlama bile olsa kimse yaralanmayacaktır.

2. KURAL: TÜFEK KULLANILMAYACAKSA BOŞ OLMALIDIR.
Avcılar ve sporcular tüfeklerini sadece hedef yerinde doldurmalıdır. Tarlada veya poligonda iseniz, tüfeği doldurun ve atışa hazır olun. Tüfeği asla göremediğiniz bir yerde bırakmayın ve mümkünse kendiniz tutun. Atışı bitirdiyseniz, tüfeği boşaltın. Yani aracınıza, kampa ve eve götürürken mutlaka tüfek boşaltılmış olmalıdır. Unutmayın ki, "tüfeği boşaltmak" demek, tamamen tüfek içinde fişek kalmaması demektir. Yani fişek yatağında ve namluda hiçbir şekilde fişek kalmadığına emin olun.

Tüfeği taşımadan veya bir başkasına vermeden önce, fişek yatağında, gövde içinde ve şarjör içinde fişek kalmadığına kesinlikle emin olun. Tüfeği kullanmıyorsanız, çalışma sistemini açık pozisyonda tutun. Son kullanan siz bile olsanız, asla bir tüfeği boşmuş gibi düşünmeyin. Mutlaka kontrol edin.

Dolu bir tüfek taşırken aklıselim olun. Eğer kazara atışa sebep olan bir durumdaysanız, yani ağaca çıkarken, çiti geçerken, nehri geçmeye çalışırken ya da genel olarak bir engeli aşarken, önce tüfeği boşaltın. Asla dolu bir tüfeği kendinize veya bir başkasına doğru çekmeyin veya itmeyin. Asla dolu bir tüfeği kılıfta, kutuda veya çantada taşımayın.

Güvenli taşıma kadar önemli olan bir kural da güvenli depolamadır. Tüfeği dolu olarak depolamayın ve tüfeği sizin bilginiz olmadan asla dokunulamayacağı emniyetli bir yerde tutun.

Etrafınızda çocuklar varsa özel bir dikkat gösterin. 18 yaşın altındaki çocukların ve diğer yetkili olmayanların tüfeğinize ulaşmamaları sizin sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir kaza ihtimalini önlemek için tüfeğinizi boşaltıp kilitleyin ve mutlaka mühimmatı, anahtarı farklı olan ayrı bir yere kilitleyin. Tel kablo veya şifreli kilitler gibi tüfek üstündeki basit kilitler yetersizdir. Çelik silah kasalarında tüfeğinizin kilit altında tutulması, çocuk veya yetkisiz şahıslar tarafından kullanılması ihtimalini düşürür.

Çocukların en çok ilgi gösterdikleri silahlardır. Bu insanın doğasında var olan bir ilgidir ki, uygun dikkat gösterilmezse sonuçları trajik olur. Çocukların girmesini engelleyen yerlere veya kilitli silah kasasında tüfeği depolayın. Mühimmat, tüfeğinizden ayrı bir yere depolanmalı ve kilitlenmelidir. Tüfeğinizi ve mühimmatı asla banyo, yatak altı gibi yerlerde depolamayın.

Unutmayın ki, çocukların ve silahları bilmeyen insanların tüfeğinize ve mühimmata ulaşmalarına engel olmak sizin sorumluluğunuz altındadır.

3. KURAL: TÜFEĞİNİZİN EMNİYET SİSTEMİNE ASLA GÜVENMEYİN. EMNİYET DÜĞMESİ VE DİĞER MEKANİK ÇÖZÜMLER ASLA EMNİYETLİ KULLANIM İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR.
Tetik üstünde kuvvet var yada yok olsa da, tüfeğiniz her an ateş alabilirmiş gibi davranın.
Tüfeğiniz, performansı ve emniyeti en yüksek seviyede olacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat tüfeğinizin emniyet sistemi de her mekanik sistem gibi çalışmayabilir, arızalanabilir.

İstatistiklere göre insan hatası, tüfek emniyetinin çalışmamasındaki en büyük sebeptir. Yanlışlıkla tüfek emniyette değildir veya tüfek emniyeti açık zannedebilirsiniz veya siz farkında olmadan emniyet kapalı hale getirilmiş olabilir. Veya tüfekte bir fişek olmasına rağmen tüfeğin boşaltılmış olduğunu düşünebilirsiniz. Emniyet, aklıselim olmanın asla alternatifi değildir. Emniyet sistemi, tüfeği uygun şekilde taşımanız için bir destektir.

Atış yapmaya hazır olana kadar tetiğe dokunmayınız. Tüfekte dolum veya boşaltma yaparken parmaklarınızı tetikten uzak tutunuz. Emniyet "AÇIK", "KAPALI", veya emniyet "AÇIK" - "KAPALI" arasında bir konumda ise tetiği çekmeyiniz.

Tüfeğin emniyetinin çalışmasını ve tam olarak nerede olduğunu anlamak için kullanma kılavuzunu okuyun. Emniyet açıkken bile dolu tüfeğin ve namlu yönünün kontrolünü sağlayın. Dikkatsiz taşımaya sebep olmamak için, sadece tüfeğin emniyet sistemine güvenmeyin. Tüfeğinizde arıza veya varsa parça değiştirme veya tamirat yapıldıysa, emniyet açık bile olsa ateş edebilir. Unutmayın, siz ve sizin emniyetli tüfek taşıma ve kullanma alışkanlıklarınız en iyi emniyet sistemidir.

Kazanın önlenmesi için sadece emniyet mekanizmasına güvenmeyin. Tüfeğinizin emniyet özelliklerini bilmeniz ve kullanmanız mühimdir, fakat kazalar en iyi şekilde bu kılavuzdaki güvenlik kuralları içinde bahsedilen güvenli kullanım prosedürlerini takip ederek önlenebilir. Bu tüfeğin veya başka bir silahın uygun kullanımı ile kendinizden emin olmak için lütfen bu konuda uzman olan bir eğitmenden kurs alınız. Bölgenizdeki Avcılar Derneği ile temas kurunuz.

4. KURAL: HEDEFTEN VE HEDEF ARKASINDA NELER OLDUĞUNDAN EMİN OLUN. ASLA SUYA VE SERT BİR YÜZEYE ATEŞ ETMEYİNİZ.
Su yüzeyine ve kaya veya duvar gibi sert yüzeylere atış yapmanız, saçmaların parçalanmasına ve yansımalara yol açarak çevrenizdekilere zarar vermenize veya istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Boşa bir atış yapmak isteyebilirsiniz, fakat atışınızın nereye varacağını ve nereye çarpacağını bilmeden atış yapmayın. Sesini hissettiğiniz bir hareketlenmeye veya renk değişiminde atış yapmayın. Kamuflaj elbiselerindeki bir avcı, hisleriyle hareket eden bir avcı tarafından hedef olabilir. Tetiği çekmeden önce, hedefinizden ve ardında neler olduğundan emin olun. Atış arkasında, onu durduran bir tepe yamacı veya kum gibi yoğun bir malzeme olduğundan emin olun.

Unutmayın, saçmalar bazen inanılmaz mesafelerde inanılmaz hızlarda gider. Hedefi ıskalarsanız, saçmaların ne kadar uzağa gittiğini ve çarpma sonucu oluşan yansımaların ne kadar etki alanı olduğunu her zaman bilerek atış yapmanız sizin sorumluluğunuz altındadır. Eğer bir hedefi ıskalarsanız veya saçmalar hedefe işlerse, yaptığınız atışın istem dışı bir yaralanmaya veya zarara sebep olup olmamasından siz sorumlusunuz.

5. KURAL: UYGUN FİŞEK KULLANIN. SADECE AVRUPA BİRLİĞİ STANDARDI OLAN VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ TARAFINDAN ÜRETİMİ VE KONTROLÜ YAPILAN CIP VE KUZEY AMERİKA ÜLKELERİ TARAFINDAN ÜRETİMİ VE KONTROLÜ YAPILAN SAAMI STANDARDLARINDAKİ FABRİKA DOLUMU VE ÜRETİM TARİHİ YAKIN FİŞEKLERİ KULLANIN.
Her tüfek, belli bir kalibredeki mühimmatı kullanmak için tasarlanmıştır. Yanlış mühimmatın, barutu ve saçmaları karışık veya uygun olmayan tekrar/el dolumu mühimmatın kullanımı ciddi yaralanma veya ölüme sebep olabilir. Yanlış kalibredeki bir fişek veya uygun olmayan tekrar/elle doldurulmuş tek bir fişek bile silahınızın parçalanmasına sebep olabilir.

Tüfek sahibi olarak, tüfeğinizin kalibresine uygun olan mühimmatı kullanmak sizin sorumluluğunuz altındadır. Tüfeğin kullanma kılavuzunu ve tüfek namlusunun üstündeki yazılardaki gerekli bilgileri okuyunuz. Fişek kutusu üstündeki talimatları ve teknik özellikleri okuyunuz.

Emin olmadığınız fişekler, tüfeğin parçalanmasına sebep olarak ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir. Fişekleri dikkatle inceleyin ve tüfeğinizin kalibresine uygun olan fişekten tam olarak emin olun.

Örneğin, 20 kalibre fişeğin yanlışlıkla 12 kalibre bir tüfeğe yerleştirildiğini düşünün. Fişek yatağı için 20 kalibre küçük olduğundan dolayı 20 kalibre fişek namlu içinde hareket edebilir ve namlu deliğinde takılıp kalabilir. Eğer hemen arkasından 12 kalibre fişek sürerseniz ve ateşlerseniz, namluda takılan 20 kalibre fişeğe saçmalar çarpar ve namlunun ellerinize doğru parçalanmasına sebep olur. Bu durum "12/20 PATLAMASI" olarak adlandırılır ve sizi öldürebilir.

Tüfeği doldurmadan önce bütün mühimmatı kontrol edin ve sizin tüfeğinizin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığına emin olun. Kolay sınıflandırılması için genelde fişekler, tepesinde kalibre bilgilendirmesi için damgalanmıştır. ZAFER tüfekleri de namlunun sol tarafında olacak şekilde kalibre için damgalanmıştır.

ELLE DOLUM İŞLEMİ FAZLADAN ÇABA İSTER.
Eğer elle dolum yapacaksanız, kişisel olarak elle doldurulmuş fişeğinizin tüm parçalarının, barut ve saçmalarının, tüfeğinizin ZAFER fabrikası tarafından test edilmiş ve onaylanmış standardına (TSE, CIP, SAAMI gibi) uygun olduğunu garanti etmekten sorumlusunuz. Başkası tarafından yapılmış fişekleri kullanmayın.

Fabrika imalatı olan fişeklere göre daha ucuz olması ve güzel bir hobi olması sebebiyle bazı atıcılar el dolumu fişek yapmaktadır. Fakat bu durum, elle doldurma aşamalarının eksiksiz şekilde bilinmesini ve barutun patlayıcı potansiyeline dikkat edilmesini gerektirir.

Tüfekler, her zaman fabrika dolumu fişeklere göre tasarlanır, üretilir ve test edilir. Elle doldurulmuş veya tekrar doldurulmuş fişekler, eğer saçma, barut ve diğer parçalar olarak standartlara uygunluk açısından bilinçli olarak veya bilinçsizlikten dolayı farklılık gösterirse çok tehlikeli olabilirler.

Elle dolum yapanların patlayıcıların uygun taşınmasına uygun bütün önlemleri ve alışkanlıkları dikkate almaları gerekir. Eğer yeni başlıyorsanız veya alışkın birisiyseniz de bu konuyu iyi bilmelisiniz, elle doldurma bilgilerini takip etmelisiniz ve tecrübeli olanlarla konuşmalısınız.

Elle dolumda birinci kural, her zaman kullanacağınız parçaların üreticisinin talimatlarını takip etmenizdir.
Size aşağıdakileri mutlaka belirteceklerdir.
a. Asla kapsülleri veya barutları karıştırmayın ve birbirlerinin yerine koymayın.
b. Asla bilinmeyen ve markasız parçalar kullanmayın.
c. Sadece ünlü bir mühimmat, barut veya saçma üreticisi tarafından fabrika testi yapılmış uygun parçaları kullanın.
d. Elle dolum yapılacağı zaman üreticinin tavsiye ettiği prosedürleri kullanın.

Bu maddeleri takip etmemeniz, size ve tüfeğinize ciddi zarar verebilir. Tehlikeli olacak şekilde yüksek basınç ve patlamalar; fazla barut, yanlış barut seçimi, yanlış saçma seçimi veya elle dolum kılavuzundan farklı işlemler sebebiyle oluşabilir. Çok dikkatli olun.

Elle dolum sırasında asla sigara içmeyin.

Kapsüller ve barutlar çok zehirli ve yanıcıdırlar. Elle doldurma sonrası, çalışma alanınızın bütün malzemelerden temizlendiğine emin olun. Yerde veya tezgahta, barut döküntüleri veya kapsül bırakmayınız. Artıkları, üreticinin tavsiyesine göre imha edin.
Son olarak, her zaman elle/tekrar doldurma yaparken yaptığınız işe odaklanın. Dolum sırasında TV seyretmeyin, radyo dinlemeyin ve başkaları ile konuşmayın. Asla ilaç etkisindeyken, alkollü içecek kullanırken ve sonrasında dolum yapmayın. Çok tehlikeli malzemelerle çalışıyorsunuz ve dikkatinizin birkaç saniye bile olsa dağılmasına izin vermemelisiniz.

Unutmayın, dolum yaparken siz bir mühimmat üreticisisiniz ve dolum yaparak hazırladığınız mühimmatın performansından ve güvenirliliğinden siz sorumlusunuz.

6. KURAL: KURŞUN UYARISI
Elle doldurma işlemi, çevre için çok zararlı maddelere maruz kalmanıza sebep olabilir. Kurşun, mermi çekirdeği ve saçmalardaki en yaygın maddedir. Kurşun merminin ve kurşun saçmaların çok dikkatli şekilde taşınması önemlidir. Çok iyi havalandırılmış yerde çalışın ve yemek öncesi ve temas sonrası ellerinizi yıkayınız.

Havasız ortamlarda atış yapılması, tüfekte temizlik yapılması, fişeklerle yoğun temas sakat doğumlara, kanserojen sebeplere ve diğer ciddi fiziksel hastalanmalara yol açan kurşuna ve diğer maddelere vücudun maruz kalmasına yol açar. Tüfeğinizle ilgili işlemler için her zaman yeterli havalandırmayı sağlayın. Tüfeğinizle ilgili işlemler (BAKIM) bittikten sonra hemen ellerinizi yıkayınız.

7. KURAL: EĞER TETİĞİ ÇEKTİĞİNİZDE TÜFEK ATEŞ ETMEZSE DİKKATLİ OLUN.
Tetiği çektiğiniz zaman, eğer fişek herhangi bir sebeple ateş almazsa BİRİNCİ KURALI hatırlayarak tüfeğin namlusunu güvenli bir noktaya doğrultun. Tüfeğin fişek giriş bölümünden yüzünüzü sakının, çünkü fişek her an patlayabilir ve emniyeti açın. Mekanizmayı dikkatlice açarak tüfeği boşaltın ve fişeği dikkatlice imha edin. Fişek patlamasa bile, fişek yatağında fişek olduğunu, tüfeğin dolu olduğunu ve kullanıma hazır olduğunu asla unutmayın. Atış yapmaya çalışsanız da ve tüfek ateş almamışsa da, tüfek her an ateş edebilir diye düşünerek dikkatli davranın.

8. KURAL: ATIŞ YAPARKEN KULAKLIK VE GÖZLÜK KULLANIN.
Atış sebebiyle görme ve işitme duyularınız ciddi şekilde zarar görebilir ve her zaman korunmalıdır. Gözlerinizi saçma parçalarından, hedef kili parçalarından, barut artıklarından, kopan fişek kabından ve hatta arazideki dallardan korumak için koruyucu gözlük kullanın. Tüfeği sökerken ve temizlerken yay gibi baskılanmış parçaların ve temizleme için kullanılan yağ çözücülerin (solvent) gözünüze gelmesini önlemek için koruyucu gözlük kullanın. Koruyucu gözlüğün darbeye dayanıklı olduğuna emin olun.

Atış sesine sürekli maruz kalmak, kalıcı olarak işitmenize zarar verebilir. Poligon gibi atış sesinin yoğun olduğu yerde kullandığınız kulaklığın en yüksek seviyede koruma sağladığına emin olun. Arazide, özellikle ördek kulübeleri gibi kapalı alanlarda kulak tıkaçları kullanmasını öğrenin.

9. KURAL: ATIŞ YAPMADAN ÖNCE NAMLUDA TIKANMA OLMADIĞINA EMİN OLUN.
Tüfeği doldurmadan önce mekanizmayı açın, şarjörde ve fişek yatağında fişek olmadığına emin olun. Namluda herhangi bir tıkanma ve artık olmadığına emin olun. Delikteki az miktardaki kar, çamur, fazlalık gres veya silah yağı, atış sırasında tehlikeli boyutta basıncı arttırır ve namluda şişkinliğe veya patlamaya sebep olur. Temizleme çubuğu kullanın ve pas koruyucu kimyasalları veya namludaki herhangi bir artığı veya engelleri bezle çıkarın. Tıkanıklığı, fişek sürüp ateş ederek çıkarmaya çalışmayın.

Ateş ederken hislerinize güvenin. Tüfeğinizin geri tepmesi zayıflarsa veya tüfekten değişik bir ses gelirse her şeyi durdurun, tüfeği boşaltın ve namluya herhangi bir şey takılmadığına emin olun. "12/20 PATLAMASI"nı hatırlayın. Namlu tıkandığında olan işte budur. Sonuç olarak, her zaman uygun fişeğin kullanıldığına ve tıkanma olmadığına emin olun.

10. KURAL: TÜFEĞİNİZİN ÖZELLİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEYİN, PARÇA DEĞİŞTİRMEYİN VE TÜFEĞE DÜZENLİ BAKIM SAĞLAYIN.
Tüfeğiniz, fabrikanın şartlarına uygun şekilde çalışması için tasarlanmıştır. Tetiğini, emniyetini veya diğer mekanizmalarını değiştirerek, sizin ve etrafınızdakilerin güvenliğini tehlikeye atmayın. Sonuç olarak, asla tüfeğinizde değişiklik yapmayın.

Diğer mekanik cihazlar gibi tüfek de eskimeye maruzdur. En iyi emniyeti ve performansı güvence etmesi için periyodik olarak servisi ve bakımı yapılmalıdır.

ZAFER tarafından onaylı olmayan hiçbir yerde tüfeğinize tamir, servis ve değişiklik işlemleri yaptırmayın. Daha fazla bilgi için satıcınız ile görüşün veya kullanma kılavuzunuzun garanti bölümüne bakınız.

Tüfeğinizi, çalışan parçalarına kir ve toz birikmeyecek ortamda saklayın ve taşıyın. Her kullanım sonunda korozyonun veya namluya muhtemel zararların veya artıkların önlenmesi için temizlik ve sonrasında yağlamayı düzenli yapın. Fişek doldurma öncesi namlunun temiz olduğuna ve herhangi bir tıkanıklığın olmadığına dair kontrolünü yapın. Namludaki tıkanıklık, atış sırasında namlunun yarılmasına ve kendinizi veya yanınızdakileri yaralamaya yol açar. Atış sırasında değişik bir ses duyarsanız atışı durdurun, emniyeti açarak tüfeği atıştan devre dışı bırakın ve fişekleri boşaltın. Fişek yatağında ve namluda herhangi bir tıkanıklığın olmadığına veya hatalı ve uygun olmayan fişek kullanımından kaynaklanan namlu içi bir tahribatın olmadığına emin olun.

Uygun temizleme ve yağlama, tüfek bakımı için önemlidir ve hedefte tutarlılık, performans ve emniyet için gereklidir. Temizlemeden önce her zaman tüfeğin boş olduğuna emin olun. Namlu deliğini fişek yatağı sonundan namlu ağzına kadar mümkün olduğunca temizleyin.

Atışa gitmeden önce her zaman namlu deliğini temizleme alışkanlığı edininiz. Yılda en az bir kere ve uzun süreli depolamadan önce ve sonra mutlaka temizleyin. Tüfeğinizin yağmura, kire, çamura, kara ve tuzlu suya maruz kalması sonrası temizlemeniz çok önemlidir.

Tüfeğinizin emniyetli ve sizin kontrolünüzde çalışması için bütün parçaların uygun şekilde temizlenmesi ve yağlanması gereklidir. Periyodik olarak, tüfeğinizin iç çalışan parçalarının temiz ve passız olduğunu ve parçalarda istenmeyen kir (yağ harici), yanma artıkları olmadığını kontrol edin.

Tavsiye edilen bir silah yağı kullanın ve yağlı parçayı tekrar yağlamayın. Tavsiye edilmeyen yağın aşırı kullanımı işlevi ve emniyetli çalışmayı olumsuz etkiler. Tüfeğinizin özenli kullanımından ve bakımından siz sorumlusunuz. Tüfeğinize uygun olmayan bakım, sadece tüfeğinize zarar vermez veya bozmaz, aynı zamanda size veya yanınızdakilere yaralanma veya ölüm gibi gereksiz riskler de yaratır.

ZAFER fabrikası, tüfeğiniz için gereken bakım bilgilerini tüfeğinizle birlikte verilen bu kullanma kılavuzunda bahsetmiştir. Lütfen kaliteli silah yağı, temizlik solventleri, temizlik çubuğu ve bezleri kullanın. ZAFER markalı ürünleri tercih edin. Bulamazsanız iyi bilinen markaları kullanın.

11. KURAL: TÜFEĞİNİZİN MEKANİK VE KULLANIM ÖZELLİKLERİNİ İYİ BİLİN.
Bütün tüfekler aynı değildir. Size nasıl taşınacağının ve kullanılacağının anlatılması gereken farklı mekanik özellikleri vardır. Tüfek kullanmayı planlayan birisi, önce tüfeğin tipine ve taşıma, doldurma, boşaltma, atış ve depolama ile ilgili güvenli kullanım prosedürlerine tamamen alışkanlık kazanmalıdır.

Tüfeğinizle birlikte verilen ZAFER kullanım kılavuzunu detaylı şekilde okuyun ve farklı parçaları ile ilgili alışkanlık kazanın. Bu Güvenlik Kurallarını iyice okuyun ve anlayın.

12. KURAL: ATIŞ SIRASINDA AYIK OLUN.
Özellikle istatistik bilgileri göstermektedir ki ülkemizde alkollü iken atış yapan insanlarımız vardır. Bu durum çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır. 13 Güvenlik Kuralının temeli de budur. Bu 13 kuralı uygulayabilmek için öncelikle ayık olmalısınız.

Alkol, haplar ve silahlar ölümcül kombinasyondur. Silah kullanırken asla karar vermenizi veya hareketlerinizi yönlendirmeyi etkileyen bir şeyi tüketmeyin.

Maalesef atış kazalarının önemli bir yüzdesi alkol ve hap etkisiyle yapılan atışlardan kaynaklanmaktadır.

13. GENEL KURAL: Her zaman aklıselim olun, resmi ve gayrı resmi sorumluluklarınızı bilin.